Rodzaje gier

Posted by on Mar 8, 2011

szachyRodzaje gier

Mogą być jednoosobowe, ale częściej bierze w nich udział dwóch lub więcej graczy, zwykle im więcej uczestników tym jest ona bardziej atrakcyjna. Od innych rozrywek grę odróżniają z góry określone zasady, może mieć charakter wysiłku fizycznego, umysłowego, być hazardowa jak ruletka czy poker, czy pośredni – łączący w sobie wiele kategorii.

Wiele gier opiera się na konkurencji z innymi graczami lub drużynami a celem jest pokonanie przeciwnika. Obecnie tą formę rozrywki zdominowały gry komputerowe.

Można je podzielić na kilka podkategorii,  w grach logicznych wygrana zależy od sprawności umysłowej i umiejętności rozwiązania zagadki. Gry planszowe jak go, szachy, warcaby, pochodząca ze starożytnej Japonii gomuku itp. polegają na konkurencji z innymi graczami.

Quizowe mogą zawierać elementy współzawodnictwa, zadaniem uczestników jest odpowiedź na zadane pytanie.

Ruletka, lotto, karciana gra w wojnę mają charakter losowy, i pomimo prób opracowania systemu, nie istnieją strategie umożliwiające polepszenie swojego wyniku bez złamania zasad gry.

Wręcz odwrotnie jest w grach opartych o sprawność fizyczną czyli siłę i zręczność, pewnym rodzajem tego typu są komputerowe gry zręcznościowe, chociaż liczy się w nich przede wszystkim szybkość reakcji a nie wysiłek mięśni.

Chińczyka, Monopoly można zaliczyć do kategorii logiczno-losowej, wynik rzutu kostką jest losowy ale o zwycięstwie decydują także umiejętności. W przeciwieństwie do go czy szachów nie posiadają skomplikowanych zasad, teorii i mistrzowskiej elity.

Ze względu na rodzaj dostarczanej rozrywki oraz cele, jakie chcemy za ich pomocą osiągnąć gry można także podzielić na: rekreacyjne, hazardowe (duży element losowy, niski lub średnio wysoki umysłowy, czasami fizyczny), strategiczne (najczęściej planszowe, ostatnio wiele gier komputerowych wykorzystuje rozbudowane myślenie strategiczne do kreowania rzeczywistości w grach), fabularne oparte na wyobraźni i umiejętności odgrywania alternatywnej rzeczywistości scenariusza gry, karciane – rozgrywane za pomocą talii kart losowo rozdawanej pomiędzy graczami (niektóre gry planszowe wykorzystują karty jako element planszy, postaci itp.).

W matematyce rozwinęła się teoria gier zajmująca się badaniem najkorzystniejszego zachowania w razie konfliktu interesów, powstała z badań gier hazardowych. Stosowana jest obecnie w ekonomii, biologii a szczególnie w socjobiologii i informatyce.

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *